Projekt Erasmus +

 erasmusProjekt Erasmus + w ZSM Nr 2  w roku szkolnym 2016/17

 Jesteśmy już po roku realizacji projektu Erasmus + pod tytułem : „ Coming home, leaving home. A project to make students aware about emigration in our countries.

 W tym czasie skupiliśmy się na pokazywaniu bogactwa kultury żydowskiej , która kształtowała   i nadal współtworzy kulturę Krakowa. Nasi uczniowie uczestniczyli w wyjeździe do Barcelony, gdzie spotkali się z innymi uczestnikami projektu.

Obecnie w szkole pragniemy:

  1.  Kultywować pamięć o obozie „Płaszów”, który znajduje się tak niedaleko naszej szkoły.
  2. Propagować znajomość „Adampola”, osady polskiej w Turcji założonej w 1842 roku i istniejącej do dnia dzisiejszego pod nazwą Polonezköy.

Adampol

Adampol

kulturevi2W tym roku szkolnym , w ramach projektu Erasmus +, który dotyczy emigracji, promujemy informacje i materiały dotyczące Adampola, osady polskiej w Turcji założonej w 1842 roku przez Michała Czajkowskiego działającego na polecenie księcia Adama Czartoryskiego /nazwa miejsca została nadana na jego cześć /. Dziś dawny Adampol, to Polonezkӧy, miejscowość słynąca z uroczych pensjonatów i restauracji; miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, gdzie czas zatrzymał się , gdzie ciągle pamięta się o polskich korzeniach. Zapraszam do zapoznania się z materiałami. (zdjecie. www.polonezykoy.com)

Kalendarz Erasmus+

veterans 1054323 960 720Informacje dotyczące programu Erasmus + realizowanego w ZSM nr 2 w Krakowie
Tytuł : ”Leaving home,coming home; A project to make student aware of migration in our contries.”
„Wyjazdy i powroty do domu. Projekt uświadamiający uczniów o problemach emigracyjnych w naszych krajach.
Założenia ogólne:migracja, emigracja, uchodźcy - zapoznanie z problemem, akcja informacyjna
wspólna praca młodzieży -realizowania podczas spotkań międzynarodowych
język angielski + niemiecki – rozwijanie umiejętności językowych
realizacja podprojektów
poznawanie Krakowa
rozwijanie umiejętności dziennikarskich i innnych
tolerancja, ciekawość,

Podprojekty:

Nowy projekt

eplusFundacja Rozwoju Systemu Edukacji poinformowała nas, iż w wniosek złożony przez naszą szkołę został zatwierdzony do realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” . Projekt będzie realizowany na zasadach programu Erasmus+. Maksymalna przyznana kwota dofinansowania dla projektu wynosi 31206 EUR. Dzięki temu uczniowie obecnej klasy 3tm oraz klasy 2te będą mogli uczestniczyć w stażach zagranicznych w Niemczech

Erasmus+

241024 X 2016, w ramach realizacji projektu Erasmus + / „Coming home, leaving home...”/  gościliśmy w naszej szkole  panią Paulinę Kozub, podróżniczkę i pisarkę. Spotkanie  dotyczyło różnic międzykulturowych i stereotypów, które dotyczą różnych dziedzin: emigracji, religii  /islamu, chrześcijaństwa/,  narodowości. Jak okazało się w trakcie spotkanie jesteśmy ich niewolnikami ...i trudno nam spojrzeć na drugiego człowieka bez uprzedzeń i osądzania. Pani Paulina dzieliła się z nami doświadczeniami z licznych podróży, z pasją opowiadała o ludziach spotkanych na swojej drodze, zachęcając nas samym do odważnego poznawania świata i otwierania się na ''innych”.